İçeriğe geç
BOTAŞ 26 Ekim 2026 limitleri

İl İl Doğalgaz Kademe Limitleri 2026

BOTAŞ’ın konut tüketicileri için belirlediği aylık doğalgaz tüketim limitleri. Limit, her ilde hane başına ortalama aylık tüketimin %75 fazlasıdır; bir ayın tüketimi o ayın limitini aşarsa o ayın tamamı Kademe-2 fiyatından faturalanır. İlinizin adına tıklayarak 12 aylık ve günlük limitleri, bina limitlerini ve hesaplama aracını açın.

Doğalgaz kademe hesaplama aracı

81 ilin aylık doğalgaz limitleri (Sm³, hane başı)

İlKasım 2026Aralık 2026Ocak 2027Şubat 2027Yıllık toplamSıra
Adana36,02155,93263,74289,961.24579
Adıyaman148,26307,74325,54274,421.75655
Afyonkarahisar283,85421,66303,50328,602.14926
Ağrı435,72607,60411,97428,282.8825
Aksaray265,79411,69268,33288,651.88950
Amasya252,21366,63303,14325,852.00638
Ankara283,78420,00344,73326,802.19722
Antalya41,86157,94221,24230,021.13680
Ardahan520,45732,29390,39404,023.1821
Artvin243,22385,61279,62283,381.99040
Aydın86,42206,50273,05296,221.44175
Balıkesir193,10313,16264,22305,381.75358
Bartın216,51318,06272,09285,931.91148
Batman232,33402,94332,90343,121.95943
Bayburt428,05600,08345,85358,822.6748
Bilecik232,12356,39292,39323,162.00139
Bingöl306,08462,79303,01308,892.10729
Bitlis413,32588,61367,22355,812.7377
Bolu318,92420,70304,85328,372.26318
Burdur228,10368,81296,73318,341.94546
Bursa183,30281,66273,84287,541.71264
Çanakkale108,47223,39256,76295,161.55573
Çankırı317,63436,63295,44311,272.15925
Çorum312,13437,06280,93300,492.11127
Denizli128,03260,93310,77307,461.72063
Diyarbakır239,16415,54396,53399,532.18124
Düzce213,43301,53285,93321,321.95445
Edirne195,06334,43291,88278,881.83153
Elazığ283,57439,69372,94376,532.23120
Erzincan350,56509,43326,06328,832.26119
Erzurum507,05696,94420,40410,063.0452
Eskişehir284,83413,00290,29299,152.01636
Gaziantep193,69346,68322,46382,622.04331
Giresun108,85204,58247,10278,111.62471
Gümüşhane344,05486,68332,26354,222.42310
Hakkari351,82527,10427,61429,592.9164
Hatay82,60234,41288,00312,111.42977
Iğdır330,37502,08391,84407,442.38311
Isparta221,62358,66321,02352,122.08930
İstanbul136,01259,35260,54286,771.71065
İzmir67,97196,23276,68308,751.43976
Kahramanmaraş159,22317,71345,77343,251.84552
Karabük285,43395,41277,85286,602.01237
Karaman264,15406,18275,47298,241.95644
Kars499,66682,06359,89381,992.9203
Kastamonu361,17470,75306,06319,482.33415
Kayseri358,19489,21302,33341,442.29117
Kırıkkale275,42410,64283,26299,931.97042
Kırklareli219,35348,86280,18268,851.88051
Kırşehir304,57446,86262,01280,771.97441
Kilis115,47280,44279,83401,121.83054
Kocaeli136,71231,09270,62301,531.72862
Konya301,56454,56348,34381,402.36412
Kütahya307,69431,81287,93277,102.03632
Malatya276,05435,31397,11405,882.33714
Manisa128,84262,59297,34336,611.65769
Mardin164,22335,91310,50275,801.74460
Mersin24,71106,40234,43278,041.07181
Muğla189,74318,59345,00342,002.02333
Muş365,82543,90413,32416,032.7636
Nevşehir297,43437,94296,07306,372.11028
Niğde312,17445,73347,66342,022.30816
Ordu122,40222,69242,27281,821.62570
Osmaniye59,92192,06274,30294,701.34478
Rize141,96255,41263,36288,941.75656
Sakarya158,24251,30263,20285,851.75557
Samsun122,57219,10245,12276,191.72961
Siirt184,45359,63331,50349,441.89249
Sinop100,10206,59242,46227,751.54674
Sivas373,42510,74311,08333,622.34613
Şanlıurfa100,52267,49345,07344,371.67068
Şırnak185,22349,91327,93324,782.01835
Tekirdağ172,17294,96253,00256,311.69367
Tokat269,33391,13296,92318,962.02034
Trabzon120,40214,99260,63287,121.69866
Tunceli306,22459,90347,60348,582.18623
Uşak250,32378,18292,34296,991.92647
Van360,50514,50381,61400,752.6239
Yalova156,63250,86213,06244,861.56572
Yozgat352,87481,86272,07289,402.20821
Zonguldak150,50243,51254,75287,631.74659

Yıllık toplam, Kasım 2026’den itibaren 12 ayın limitlerinin toplamıdır; sıra büyükten küçüğedir. En yüksek yıllık limit Ardahan (3.182 Sm³), en düşüğü Mersin (1.071 Sm³).

Limitler nasıl uygulanır?

Her il için her takvim ayına tek bir limit vardır. Dağıtım şirketi faturayı keserken okuma dönemini takvim aylarına böler; her aya düşen tüketimi, o ayın günlük limiti ile o aydaki gün sayısının çarpımıyla karşılaştırır. Günlük limit, aylık limitin ayın gün sayısına bölünüp iki haneye yuvarlanmasıyla bulunur. Merkezi sistemli binalarda binanın tüketimi daire sayısına bölünür.

Faturanızın hangi ayının Kademe-2’ye girdiğini, faturanızın tutarını ve sayacınızın en fazla hangi değere gelebileceğini doğalgaz kademe hesaplama aracıyla görebilirsiniz.